THE DARKEST PLACE
Nový MacBook Pro s dotykovým pruhem
Nov 30, 2016
Minulý pátek jsem si koupil nový patnáctipalcový MacBook Pro (MBP15) a po týdnu používání je čas shrnout první dojmy. Jak známo, Apple představil v říjnu nové verze Macbooku Pro s lepším procesorem, úložištěm, displejem, klávesnicí a trackpadem. V zápětí sklidil v některých recenzích kritiku za porty a nerozšiřitelnou paměť. K těmto a několika dalším bodům stručně napíšu své zkušenosti.

Procesor
v MBP15 je čtyřjádrový Skylake s osmi logickými vlákny (Kaby Lake této kategorie ještě nebyl uveden, zde je tedy kritika opravdu hloupá). Paměť je rychlá a úsporná LPDDR3 a je jí 16GB, což je použitým procesorem podporované maximum. Pro mou práci - vývoj aplikací - bohatě dostačuje, ostatně Xcode běží svižně i se 4GB RAM, takže 16GB je (v tomto případě nevyužitý) luxus. Nicméně i při stříhání videa se počítač neseká, za což vděčíme rychlému SSD úložišti, které není ani o řád pomalejší než operační paměť (zde MBP jasně poráží také Microsoftem nově představené Surface Studio s letitým a pomalým rozhraním SATA). Displej podporuje více barev, což ocení grafici, mnohem více mne ovšem zaujaly vylepšené reproduktory. Klávesnice je podobná dvanáctipalcovému MacBooku (MB12) a je třeba si na ni trochu zvyknout (já si zvykal na MB12). Trackpad je obrovský, nicméně mně se pracovalo dobře i na tom menším předchozí generace a žádnou zvláštní výhodu mi nepřináší. Samozřejmostí je force touch, který sice už také znám z MB12, ale pokud přecházíte z jiného Maca, bude to pro vás (příjemná) novinka. Dotykový pruh mne nijak zvlášť neoslovil, ale třeba to přijde časem, až bude podporován více aplikacemi. Naopak Touch ID je skvělé, odemknoutí mi sice rychleji provedou hodinky, ale nákupy v iTunes a přihlašování v jiných aplikacích je rychlejší a pohodlnější.

V případě USB-C je kritika oprávněná jen částečně. Pro připojení externího prvného disku stačí adaptér za pár korun. iPhone nebo iPad běžný uživatel připojovat nepotřebuje vůbec a vývojář chtějící dostat na zařízení aplikace z Xcode si vystačí se stejnou levnou redukcí. I tak se ale těším na blízkou budoucnost, kdy budou externí periferie připojitelné přímo přes USB-C. Nejvíce mi vadí absence MagSafe (už od MB12), neboť mám stále ještě v živé paměti pády PowerBooku po zakopnutí o kabel a zde jde jednoznačně o krok zpět (u MB12 se dá ještě argumentovat, že Apple předpokládá, že se bude počítač používat na baterii a nabíjet přes noc jako iPad, ovšem u MBP takové vysvětlení neobstojí). Za zmínku ještě stojí baterie, která vydrží příjemných 8-10 hodin, nicméně indikátor není moc přesný (vzhledem k velkému rozsahu používané frekvence moderních procesorů), což může někdy "klamat".

Nakonec jsem si nechal provedení a vzhled, jež jsou tradičně špičkové a není k nim moc co dodat.